Usprawnienie procesu zakupu: proste wskazówki, jak to osiągnąć

Total
0
Shares

Poprawa doświadczenia zakupowego jest jedną z głównych trosk sprzedawców detalicznych, którzy chcą uzyskać większe zyski. Aby to osiągnąć, nie zawsze konieczne jest angażowanie dużych zasobów. Czasami wystarczy kilka drobnych poprawek, aby uzyskać doskonałe rezultaty. Oto kilka wskazówek, jak usprawnić podróż klienta.

Co to jest podróż zakupowa?

Podróż zakupowa (customer journey) obejmuje wszystkie etapy od uświadomienia sobie potrzeby zakupu do faktycznego nabycia produktu oferowanego przez markę. Jest to wysoce techniczne pojęcie, które odnosi się do sektora marketingu.

Jakie są poszczególne etapy podróży zakupowej?

Poszczególne etapy prowadzące do dokonania przez klienta rzeczywistego zakupu od marki są liczne i złożone. Można je jednak pogrupować na 3 etapy.

Świadomość zapotrzebowania na produkt i/lub jego korzyści.

Jest to pierwszy krok, który prowadzi konsumenta do zainteresowania się produktem. Można to zrobić poprzez reklamę prezentującą produkt i jego zalety (cena, jakość, dostarczane korzyści, itp.). Konsument nie ma jeszcze potrzeby zakupu, ale czuje potrzebę dowiedzenia się czegoś więcej o produkcie. Firma, która chce usprawnić proces zakupu, musi zatem towarzyszyć potencjalnemu klientowi w poszukiwaniu informacji (umieszczenie produktu w artykule na blogu, szczegółowe karty produktu itp.).

Wynagrodzenie za nabycie.

Na tym etapie przyszły klient wie, że chce dokonać zakupu. Ocenią jednak kilka ofert, aby wybrać tę najlepszą dla siebie. Dlatego ważne jest, aby zaproponować im jak najlepszą ofertę i zapewnić, że będzie ona widoczna.

Rzeczywisty zakup.

Na tym etapie przyszły klient dokonał już wyboru, ale nie jest on jeszcze przesądzony. Zawsze mogą cofnąć swoją decyzję. Poprawa doświadczeń związanych z zakupami musi również uwzględniać tę możliwość.

Poprawa doświadczenia konsumenta.

Strona internetowa Twojego sklepu powinna sprawiać, że potencjalny klient będzie czuł się pewnie i wygodnie po niej poruszać. W ten sam sposób, w jaki zespół sprzedaży w sklepie musi być przyjazny. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci to osiągnąć.

1. Posiadaj responsywną stronę internetową.

2. Optymalizacja czasu ładowania.

3. Podkreślenie najważniejszych informacji.

4. Uprość proces zakupu.

5. Oferuj pomoc (dynamiczne FAQ, chat bot, itp.).

Personalizacja procesu zakupu.

Każdy klient jest wyjątkowy. Można je jednak pogrupować w kategorie na podstawie informacji, które mają ze sobą wspólnego. Wiąże się to z tworzeniem buyer personas. Są to na wpół fikcyjne reprezentacje idealnego klienta.

Aby to osiągnąć, konieczne jest oparcie się na takich informacjach, jak styl życia, motywacje zakupowe, zawód, przeszkody zakupowe itp. Dzięki utworzeniu tych profili możliwe jest zatem proponowanie scenariuszy i przewidywanie w całym procesie zakupu.

Przedstawianie opinii zadowolonych klientów.

Celem jest upewnienie przyszłych klientów, że produkt, który zamierzają kupić jest dobrej jakości i że będą zadowoleni. Przedstawienie informacji zwrotnej pozwala im wyobrazić sobie siebie z produktem w prawdziwym życiu i daje im pewność zakupu.

Podsumowując, zrozumienie zachowań zakupowych klienta jest kluczowe dla poprawy jego podróży zakupowej i osiągnięcia doskonałych zysków.

więcej na fx.net.pl