promieniowanie słoneczne

Promieniowanie ultrafioletowe – wróg naszej skóry

Total
0
Shares

Któż w dzisiejszych czasach nie chciałby pochwalić się piękną i zdrową opalenizną? Jednakże wystawiając skórę na słońce, trzeba pamiętać o jego szkodliwym i destrukcyjnym działaniu na organizm człowieka.

Promieniowanie uva

Wyróżniamy promieniowanie UVA, które potrafi dotrzeć do skóry właściwej, gdzie rozpoczyna swe destrukcyjne działanie. Jego długość mieści się w zakresie od 320 do 400 nm. Wpływa degenerująco na proces powstawania włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiedzialnych za sprężystość skóry, zwiększa liczbę wolnych rodników. Nie powoduje oparzeń słonecznych, co jest tylko z pozoru bezpieczne. Jednak nic bardziej mylnego. Pod jego pływem dochodzi do zmian w obrębie komórkowego DNA. Jest główną przyczyną powstawania nowotworów skóry, w tym czerniaka – jednej z najbardziej niebezpiecznych zmian chorobowych. Powoduje opaleniznę wczesną, którą widać już po krótkim czasie od ekspozycji na słońce i utrzymuje się do kilku godzin. Jego natężenie nie zmienia się w ciągu dnia i jest niezależne od pory roku i pogody, przenika przez chmury czy szkło. Powoduje odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne.

Promieniowanie UVB

Dociera do poziomu naskórka, gdzie jest pochłaniane w większości przez warstwę rogową. Niewielka jego ilość może wniknąć do skóry właściwej. Jego długość mieści się w przedziale od 280 do 320 nm. W dużej mierze jest zatrzymywane przez atmosferę ziemską. Odpowiedzialne jest za powstawanie rumienia na skórze i prowadzi do zaistnienia opalenizny właściwej, utrzymującej się nawet do kilku miesięcy. Proces melanogenezy trwa od 48 do 72 godzin. Powoduje wystąpienie oparzeń słonecznych oraz może prowadzić do uszkodzeń komórek skóry. Jego natężenie jest zależne od pory roku.

Promieniowanie UVC

Długości fali od 100 do 280 nm. To bardzo krótka fala, ale o najwyższej energii. Nie dociera ono do powierzchni ziemi, gdyż jest w całości pochłaniane warstwę ozonową atmosfery ziemskiej. Jednak wykorzystywane są jego właściwości bakteriobójcze w szpitalach, zakładach przetwórstwa spożywczego czy w zakładach farmaceutycznych.

promieniowanie ultrafioletowe

Widząc ile szkód może spowodować słońce, ważnym elementem staje się ochrona przeciwsłoneczna. Należy odpowiednio zabezpieczać swoją skórę przez niekorzystnym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Przed ekspozycją na słońce, powinno się zastosować faktor ochronny co najmniej 20 minut wcześniej. Należy unikać wystawiania ciała na słońce w godzinach przedpołudniowych, południowych i popołudniowych – między godzinami 11:00 a 15:00. Faktor powinien być jak najwyższy w przypadku wystawiania na słońce skóry twarzy, okolicy blizn czy znamion pigmentacyjnych. Dla porównania filtr SPF 50 zatrzymuje około 98 % promieni ultrafioletowych, faktor SPF 30 – 97 %, a SPF 15 do 93 %. Ta różnica wydaje się niewielka, jednak należy pamiętać, aby chronić nasza skórę w pełni.

źródło: fotowydrukimalik.pl