Projekty małych domów – odkryj ich niezaprzeczalny urok

Total
0
Shares

Nie ulega wątpliwości, że małe domy są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Łatwiej utrzymać je w czystości oraz zaprojektować interesujące wnętrze. Mimo to wciąż niektórzy twierdzą, że tylko rezydencje zapewniają prawdziwą wygodę. Jak jest naprawdę? Sprawdźmy i przekonajmy się!

​Małe domy – czy mogą konkurować z dużymi konstrukcjami?

Przy nieograniczonym budżecie dylemat między małym a dużym domem nie istnieje. Większość inwestorów po prostu woli większe przestrzenie, ponieważ kojarzą się one z komfortem. W rzeczywistości jednak wygoda, jaką oferuje dom, zależy od rozkładu pomieszczeń, a nie metrażu. W dużych domach po prostu łatwiej zaplanować aranżację. Małe domy mogą być równie funkcjonalne, co rezydencje – wszystko zależy od projektu.

Projekty małych domów to doskonałe rozwiązanie dla młodych małżeństw, których nie stać jeszcze na utrzymanie standardowej posiadłości. Małe domy są tańsze w budowie oraz utrzymaniu. Poza tym ich budowa trwa krócej. Zmieszczą się nawet na wąskich parcelach, których nie brakuje na zurbanizowanych terenach. Łatwiej się po nich przemieszczać, ponieważ nie ma w nich wielu korytarzy. Z dobrym projektem niewielka konstrukcja może dorównać dużym domom w kwestii funkcjonalności i wygody.

​Projekty małych domów – dlaczego są dobrą alternatywą dla mieszkań?

Wielu inwestorów porównuje małe domy z mieszkaniami. Nic w tym dziwnego – koszty budowy mogą być podobne do kosztów zakupu lokalu w centrum. Jednak posiadanie domu pozwala czerpać korzyści z sielskiego życia na obrzeżach miasta. To przede wszystkim prywatność. Cienkie ściany w blokach nie najlepiej wygłuszają hałasy, przez co często jesteśmy świadkami kłótni sąsiadów czy całonocnych imprez. Mieszkanie w domu daje też możliwość obcowania z naturą. Własny ogród to znacznie większe udogodnienie niż balkon. Można tam wybudować altanę i rozpalić grilla, nie przeszkadzając nikomu. Kontakt z naturą poprawia samopoczucie. Widok na swój ogródek jest znacznie lepszy, niż widok na inne budynki. Dużą zaletą domów jednorodzinnych jest również większa powierzchnia użytkowa. W porównaniu do mieszkania o identycznych wymiarach może być większa. Na uwagę zasługuje też możliwość wdrożenia energooszczędnych rozwiązań. Projekty małych domów często uwzględniają możliwość zastosowania paneli fotowoltaicznych. Poza tym są na tyle zwarte, że świetnie zatrzymują ciepło. To z kolei powoduje zmniejszenie kosztów eksploatacji.

​Projekty małych domów – na co zwrócić uwagę?

Mały dom może być niezwykle funkcjonalny, jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowany. W trakcie planowania projektu architekt zwraca uwagę na zawartość bryły. Przejścia między pokojami powinny być uproszczone. Dobrze, gdy wewnątrz panuje podział na strefy – strefę dzienną i nocną. Jeśli chodzi o zwieńczenie, to czym jest ono prostsze, tym lepiej. Pozostanie wtedy więcej miejsca na aranżację poddasza, ponieważ nie będą nas ograniczały stropy.

Projekty małych domów najprościej znaleźć w internecie, na stronach pracowni projektowych, takich jak ta https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Dostępnych jest tam mnóstwo różnych opcji, więc jest w czym wybierać. Można też zlecić wykonanie projektu bezpośrednio architektowi. Otrzymamy wtedy projekt indywidualnie dopasowany do naszych potrzeb. To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku, gdy dysponujemy nietypową działką lub mamy wyjątkowe potrzeby. W przeciwnym razie lepiej zdecydować się na jeden z projektów oferowanych przez pracownie projektowe, ponieważ będzie to tańsze oraz prostsze.