Opony zimowe czy całoroczne?

Total
0
Shares

Posiadacze samochodów doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna staje się kwestia dobrania opon adekwatnie do warunków panujących na drodze. Opony mają zapewnić kierowcom bezpieczeństwo w postaci odpowiedniej przyczepności na różnego rodzaju nawierzchniach, a także bez względu na panującą pogodę. Wobec tego czy lepiej postawić na opony zimowe czy może całoroczne?

Opony samochodowe i ich rola

Opony samochodowe wielu kierowcom kojarzą się jedynie z przykrym obowiązkiem ich wymiany. Niemniej jednak ogumienie spełnia niezwykle ważną rolę. Przede wszystkim to właśnie dzięki oponom samochód może w ogóle poruszać się po drodze. Co więcej ich odpowiedni bieżnik i dobranie do warunków drogowych sprawia, że kierowcy mogą czuć się bezpiecznie. Dla przykładu opony, które wykorzystujemy zimą mają zapewnić nam odpowiednią przyczepność, nawet w momencie, kiedy droga jest całkowicie oblodzona. Jednocześnie na rynku pojawiły się rodzaje opon, które można stosować dokładnie przez cały rok, co niweluje konieczność ich wymiany.

Opony zimowe czy całoroczne?

Opony zimowe mają jasny cel i zastosowanie. Niemniej jednak wielu kierowców wskazuje na fakt, że są one wykonanie z dość miękkiej mieszanki, która w warunkach zimowych zużywa się znacznie szybciej. Często w przypadku tego typu opon, po 2 sezonach zimowych, nadają się one jedynie do wymiany na nowy komplet. Z drugiej strony są również opony całoroczne. Są one wykonane z twardej mieszanki, a co za tym idzie są o wiele odporniejsze na ścieranie, a dodatkowo ograniczają hałas toczenia. Największą ich zaletą jest fakt, że idealnie sprawdzają się zarówno podczas jazdy w warunkach letnich, a także i zimowych. Niemniej jednak trzeba również wskazać na ich wadę, otóż modele całoroczne gwarantują nieco gorsze hamowanie, niż modele typowo zimowe. Wobec tego kierowcy mogą mieć poważny dylemat odnośnie tego, które z opon wybrać. Śmiało można powiedzieć, że wiele zależy od indywidualnych preferencji, a także wygody. Jeśli są oni wstanie nieco przymknąć oko na gorsze hamowanie, a zapomnieć o obowiązku wymiany opon, wówczas całoroczne ogumienie, będzie dla nich świetnym rozwiązaniem.