Odprysk na szybie – jak reagować?

Total
0
Shares

Każdy kierowca chciałby mieć samochód w nienagannym stanie przez cały okres użytkowania. Wiadomo jednak, że taka sytuacja jest nierealna, gdyż pojazdy składają się z niektórych elementów łatwo ulegających uszkodzeniom. Jeden z nich to bez wątpienia szyba. Co robić, gdy pojawi się na niej odprysk? Jak powinno się reagować? Czy konieczna jest wówczas wymiana całego elementu, czy może da się go zregenerować? Sprawdźmy!

Natychmiastowe działanie

Oczywiście znalezienie samochodu (nie wliczając świeżo wyprodukowanych aut prosto z salonów) mającego przednią szybę w idealnym stanie graniczy wręcz z cudem. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. W trakcie przemierzania kilometrów pojazd jest narażony na wiele niebezpiecznych zdarzeń. Wystarczy nawet mały kamień, czy jakakolwiek inna drobinka, aby powstał odprysk na szybie. Natomiast drobne rysy są w zasadzie pewnikiem w trakcie eksploatacji.

Jeśli już jednak doszło do powstania odprysku widocznego gołym okiem, to w takiej sytuacji nie należy panikować, tylko rzetelnie ocenić zaistniałą sytuację. Uszkodzone miejsce należy zakleić taśmą w celu zabezpieczenia przed pogłębieniem odprysku. Warto również zmierzyć średnicę powstałej wady. Zazwyczaj przyjmuje się zasadę, że jeżeli wynosi mniej niż pięciozłotowa moneta, to możliwe jest przeprowadzenie naprawy. Odprysk na szybie powinien być także oddalony o minimum dziesięć centymetrów od najbliższej krawędzi. Jeżeli uszkodzenie będzie zbyt dużych rozmiarów, to jedynym rozwiązaniem będzie wymiana całej szyby.

Udanie się do profesjonalisty

Po wstępnym zabezpieczeniu odprysku na szybie należy udać się do specjalisty, który oceni go swoim fachowym okiem. Następnie, jeśli uzna, że to możliwe i bezpieczne, przeprowadzi naprawę uszkodzonego miejsca. Należy zdać sobie sprawę, że warto korzystać tylko ze sprawdzonych profesjonalistów, ponieważ mały błąd podczas tego procesu sprawia, że trzeba wymienić cały element.

Taka sytuacja okazuje się również niezbędna w przypadku, gdy – tak jak już wyżej wspomnieliśmy – odprysk znajduje się zbyt blisko krawędzi albo po prostu jego rozmiary są zbyt duże. Wymiana szyby jest oczywiście droższa niż jej naprawa, aczkolwiek nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie. Trzeba także pamiętać, że jazda z uszkodzoną szybą jest niedozwolona i może skończyć się dużym mandatem.