Ile kosztuje budowa domu

Od czego zależy koszt budowy domu jednorodzinnego?

Total
0
Shares

Budowa domu jednorodzinnego to ważne zadanie i wymaga starannej kalkulacji kosztów. Dokładne zaplanowanie kosztów budowy domu to trudne zadanie. Jednak po dokonaniu analizy dostępnych materiałów i możliwości można znaleźć tańsze alternatywy. W dzisiejszym artykule pomagamy oszacować koszty budowy domu oraz przedstawiamy możliwości i technologie budowy.

Przed rozpoczęciem budowy

Budowa domu

Przed przystąpieniem do budowy należy spełnić wymagania formalne. Przy wyborze technologii budowy domu, zakupie projektów, uzgodnieniu z projektantami należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Dokumenty te zawierają informacje o ograniczeniach, które mogą mieć wpływ na późniejsze decyzje i możliwości dotyczące stosowanych materiałów oraz kształtu budynku. Najpopularniejsza technologia w polskiej architekturze to konstrukcja murowana. Z roku na rok jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup domów drewnianych. Koszt budowy domu szkieletowego z drewna może być znacznie niższy niż kosztu domu murowanego, a jego wzniesienie zajmuje zaledwie kilka miesięcy. Cena gotowego projektu domu to około 4 000 – 8 000 złotych. W zależności od oczekiwań inwestora i ilości pracy koszt projektu może być wyższy.

Stan surowy otwarty i zamknięty

Dom w stanie surowym

Zakładając budowę domu o powierzchni 100-120 metrów kwadratowych, szacuje się, że budowa fundamentu zawierająca: wykopy, wylewkę, docieplenie będzie kosztować około 30 000 złotych. Koszt ścian nośnych, ścian działowych i otworów kominowych to ok. 25 000 – 30 000 złotych. Cena stropu zależy głównie od jego rodzaju. Do wyboru stropy żelbetowe monolityczne, prefabrykowane i drewniane. W przypadku tego elementu konstrukcyjnego przedział cenowy jest bardzo duży. Koszt stropów drewnianych to mniej więcej połowa kosztów stropów prefabrykowanych. Koszt zależy również od ilości kondygnacji. Budowa dachu to ostatni etap stanu surowego zamkniętego. Koszt tej części obiektu zależy od kształtu dachu, rodzaju pokrycia, kosztów robocizny oraz innych czynników takich jak on. Najtańsze do zbudowania są dachy dwuspadowe, dachy czterospadowe i dachy wielokątne są nieco droższe. Materiałem zastosowanym jako pokrycie mogą być dachówki ceramiczne lub cementowe lub blachodachówki. Najtańszą do wykonania jest typowa konstrukcja dachu dwuspadowego pokrytego blachodachówką. Należy pamiętać, że każdy rodzaj dachu powinien być izolowany.

Aby osiągnąć stan stanu surowego zamkniętego, należy zamontować okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe. Koszt pracy na tym etapie zależy głównie od materiału, z jakiego wykonane są okna i ich parametrów. Cena okien drewnianych jest dwukrotnie wyższa niż zwykłych okien PCV. Dobrej jakości drzwi wejściowe i brama garażowe to koszt wynoszący minimum 10 000- 15 000 złotych.

Standard deweloperski

Kosztorys budowy domu musi uwzględniać koszty związane z ociepleniem całego budynku. Do ocieplenia należy doliczyć cenę kleju, siatki i wybranego tynku. Jeśli planujemy dodać do elewacji inne elementy dekoracyjne, takie jak kamień dekoracyjny czy drewno, koszt wykończenia wzrośnie. Na etapie doprowadzenia inwestycji do stanu deweloperskiego należy wykonać niezbędne instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz wybrać sposób ogrzewania.

Nie możemy zapomnieć o wykończeniu ścian wewnątrz domu. Ściany w części mieszkalnej zostaną wykończone tynkiem. Musimy również zadbać o wylewkę i odpowiednie. Rodzaj podłogi zależy głównie od wybranego rodzaju ogrzewania: najpopularniejsze są deski drewniane, panele podłogowe oraz panele winylowe. Konieczne jest zamontowanie parapetów pod oknami. Na obecnym poziomie cenowym szacuje się, że koszt wykończenia domu o powierzchni 100 -120 metrów w stanie deweloperskim wynosi 300 000 – 500 000 złotych.