pieniądze

Nie tylko Biały Dom, czyli zabytki Waszyngtonu

Total
0
Shares

Dystrykt na wschodzie kraju to miejsce, gdzie znajdują się siedziby wielu władz amerykańskich. Najważniejszym ośrodkiem jest oczywiście miejsce urzędowania aktualnego prezydenta. Jednak oprócz Białego Domu, miasto posiada także inne ciekawe miejsca.

Nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać, jak ważną postacią dla dziejów Stanów Zjednoczonych był Abraham Lincoln. Jego prezydentura trwała w sumie cztery lata. Szesnasty prezydent Ameryki, zginął zamordowany w zamachu. Doszło do niego dokładnie piętnastego kwietnia 1865 roku. Właśnie w Waszyngtonie, znajduje się Mauzoleum Lincona. Odwiedzający to miejsce, bez trudu zauważą, że przypomina grecką świątynię. W jego wnętrzu znajduje się pomnik upamiętniający tego XIX – wiecznego polityka. Całość budynku prezentuje się naprawdę imponująco i okazale. Zresztą monument także niczemu w tej kwestii nie ustępuje. Dość powiedzieć, że rzeźba wykonana jest z kilkudziesięciu fragmentów marmuru, lecz dzięki doskonałemu dopasowaniu, wydaje się, jakby wszystko stanowiło spójną całość. Warto też dodać, że to właśnie w tym miejscu, słynny działacz na rzecz praw Afroamerykanów, Martin Luther King, wygłosił słynną przemowę, w której zawarł między innymi słynne zdanie: I have a dream. Stosując oczywiście pewne uproszczenie, można więc powiedzieć, że jedno miejsce połączyło dwie istotne dla amerykańskich dziejów osoby. I to nawet pomimo tego, że żyli przecież w innych dla siebie czasów. Mauzoleum powstało w 1922 roku, ponad siedemdziesiąt lat, po śmierci Abrahama Lincolna.

Jeśli w tytule wspomnieliśmy o Białym Domu, to nie wypada napisać też choć kilku zdań o Kapitolu. Jest to tak naprawdę wzgórze o tej nawie. Zlokalizowane są na nim między innymi takie instytucje jak Kongres Stanów Zjednoczonych oraz Sąd Najwyższy. Jednym z inicjatorów powstania budynku, był Jerzy Waszyngton – pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Choć całość funkcjonowała już na początku XIX, całość pochłonął pożar. To wydarzenie niejako zmusiło do przebudowania całości. Jeśli chodzi o XXI wiek, nazwa Kapitol, najbardziej kojarzyć może się z zamachami 11 września 2001 roku. Dość powszechne jest przypuszczenie, że jeden z samolotów, miał wbić się właśnie w ten budynek, jednak dzięki determinacji pasażerów, tej akurat tragedii udało się zapobiec. Siedziba amerykańskich organów wykonawczych jest otwarta dla zwiedzających aż do 16.30. Najlepszym wyjściem będzie wcześniejsze zarezerwowanie wizyty. Choćby po to, by wybrać najdogodniejszą porę, gdy kolejki są nieco mniejsze.

Jeśli już wybierzemy się do Stanów, oprócz innych formalności, dobrze byłoby zadbać także o gotówkę. Nawet jeśli wiele transakcji, można już wykonać kartą lub online. Tutaj najlepiej sprawdzi się popularna taktyka dmuchania na zimne. Jako że dolar jest walutą dość popularną, być może niektórzy jakimś cudem posiadają sumę choć kilkudziesięciu. W takiej sytuacji, dobrze jest sprawdzić, czy poszczególnych egzemplarzy zwyczajnie nie wycofano z obiegu. Na szczęście, tego typu problem, załatwi wizyta w kantorze i wymiana banknotów. Jeśli posiadamy inne banknoty wycofane z obiegu jak na przykład: wycofany funt brytyjski czy starą koronę norweską, warto zorientować się, które podmioty na rynku zechcą je od nas odkupić. W sieci salonów Tavex realizowana jest misja, która zakłada, że każdy banknot ma swoją unikalną wartość, także te wycofane. W związku z tym problem gotówki i starych banknotów nie powinien już być problemem.