Kotły elektryczne. Czy warto? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Total
0
Shares

Kocioł elektryczny jest mniej popularny niż kotły gazowe czy na paliwa stałe. Tymczasem ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Świetnie nadaje się do budownictwa energooszczędnego, gwarantuje niskie koszty inwestycyjne, jest łatwy w montażu, bezpieczny i bezobsługowy.

Kotły elektryczne bywają postrzegane przez inwestorów jako nieekonomiczne. I choć faktycznie w dużych, słabo ocieplonych domach mogą nie sprawdzić się pod tym względem tak jak np. kocioł gazowy, to w przypadku budynków, w których zastosowano nowoczesne technologie i w których, dzięki temu, zasadniczo spadło zużycie energii do celów grzewczych – jest to pomysł godny rozważenia! Energia elektryczna jest nie tylko powszechnie dostępna, ale także najbardziej komfortowa i bezpieczna w eksploatacji.

Zalety kotła elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne za pomocą kotła jest wygodne i komfortowe. Kocioł jest praktycznie bezobsługowy, a po zaprogramowaniu działa według ustalonych schematów zapewniając stałe, stabilne parametry pracy. Nie wymaga nadzoru jak w przypadku kotłów węglowych zasypowych czy dokładania oraz składowania paliwa.

Kocioł elektryczny można stosować w wielu różnych konfiguracjach – nie tylko w nowych instalacjach i nowobudowanych domach. Można go równie dobrze zamontować w modernizowanej, już istniejącej instalacji grzewczej w zamieszkanym domu.

Urządzenie jest też wygodne z montażu i daje realne oszczędności na etapie inwestycji. Nie wymaga on budowy komina ani przyłącza gazowego, jak w przypadku kotłów gazowych. Nie jest też potrzebne wydzielanie osobnej kotłowni ani – tym bardziej – wygospodarowania miejsca na opał jak w przypadku kotłów na paliwa stałe.

Kocioł elektryczny daje też dużą dowolność jeśli chodzi o jego lokalizację. Przy jego montażu nie trzeba spełniać wymagań dotyczących kubatury i wentylacji, co ma miejsce przy kotłowniach gazowych lub olejowych.

Niezaprzeczalną zaletą urządzenia jest również to, że może być nie tylko samowystarczalnym źródłem ciepła, ale współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi. Kocioł elektryczny świetnie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną. Może być nią zasilany co pozwala obniżyć koszty eksploatacji i wykorzystać odnawialne źródła energii.

Kupujesz kocioł elektryczny? Zwróć uwagę na te kwestie

Kupując kocioł elektryczny trzeba wziąć pod uwagę m.in. rodzaj i wielkość domu, zapotrzebowanie na ciepło, zastosowane materiały i izolację. W oparciu o nie dobiera się kocioł o odpowiedniej mocy i zasilaniu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to czy kocioł ma funkcję ochrony przed mrozem. Istotna jest także dostępność do serwisu. Doradztwo i niezawodne kotły elektryczne znajdziesz na defro.pl/kotly-elektryczne.

Choć kotły elektryczne nie są tak popularne jak gazowe czy na paliwa stałe, warto pamiętać, że w wielu przypadkach są rozsądnym i opłacalnym rozwiązaniem!