pokój dla dziecka

Kiedy urządzać pokój dla dziecka?

Total
0
Shares

Aranżacja pokoju dla najmłodszych to niemałe wyzwanie dla rodziców, w szczególności, jeśli tworzą wystrój dla swojego pierwszego dziecka. Z każdym następnym przygotowywaniem będzie łatwiej, ponieważ mając już pewne doświadczenie, można czerpać z niego wiedzę. Wielu rodziców spodziewających się potomstwa zastanawia się, kiedy należy rozpocząć urządzanie pokoju. Poniżej przedstawiamy cenne wskazówki.

Pokój dla dziecka to szczególne miejsce, więc powinien być funkcjonalny, bezpieczny, przytulny i charakteryzować się ładną estetyką. Ogromne znaczenie ma nie tylko wybór koloru farb lub tapet do ścian, paneli i wykładzin do podłóg, lecz także mebli. Powinny być one wykonane z trwałych i nietoksycznych materiałów oraz pomalowanie ekologicznymi farbami niewywołującymi żadnych alergii. Jednak aby zadbać o każdy szczegół w nowo urządzanym pokoju, należy przeznaczyć na to odpowiednią ilość czasu. Dlatego za urządzanie pokoju warto zabrać się wcześniej. Zatem kiedy rozpocząć urządzanie pokoju dla dziecka? Wiele zależy od samych rodziców.

Wraz z przyjściem na świat maleństwa pojawiają się nowe obowiązki i zadania. Od tej chwili to ono jest w centrum zainteresowań całej rodziny. Dlatego warto mieć już przygotowaną dla niego przestrzeń. Wiele rodziców stawia łóżeczko dla maleństwa w swojej sypialni, ponieważ to znacznie ułatwia wstawanie w nocy. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Natomiast jeżeli przyszły pokój dla dziecka znajduje się w bliskim sąsiedztwie z sypialną rodziców, wówczas łóżeczko można ustawić w pokoju maleństwa.

Kiedy rozpocząć przygotowania pokoju dla dziecka

Urządzanie pokoiku dla dziecka należy rozpocząć od pomalowania ścian, przygotowania podłóg i doboru odpowiedniego oświetlenia. Nie zostawiajmy tych czynności na ostatnią chwilę – pomieszczenie musi się wywietrzyć. Tym można zająć się dużo wcześniej, nawet gdy rodzice spodziewający się dziecka nie znają jeszcze płci. Kolory ścian i podłóg warto wybrać neutralne odpowiednie zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Natomiast jeśli chodzi o meble, można poczekać, aż płeć dziecka będzie znana lub wybrać modele w stonowanych kolorach, a dodatki kupić, gdy dziecko się urodzi.

Osoby pragnące wybrać stylowe meble do pokoju dziecięcego mogą zdecydować się na modele systemowe składające się z gotowych kompletów. Takie rozwiązania oferuje internetowy sklep meblowy Marmex. Zestawy zawierają między innymi: łóżeczko, komodę, szafę na ubranka, regał z półkami oraz inne elementy.

Wybór mebli musi być przemyślany, dlatego można zacząć kompletować już w okresie piątego lub szóstego miesiąca ciąży, gdy przyszła mama wciąż będzie czuła się na siłach, aby zająć się doborem mebli, kolorów, kształtów oraz poszukiwaniem dodatków.

Niektórzy rodzice przed przyjściem na świat dziecka kupują tylko łóżeczko i wózek w neutralnych barwach, a pokój urządzają dopiero po jego narodzeniu. Czasami wynik USG nie jest na tyle wiarygodny, aby stwierdzić, czy urodzi chłopiec, czy dziewczynka. Jeśli chodzi o funkcjonalność i ładną estetykę, świetnie w pokojach dla niemowląt sprawdzi się system Miki M2 dostępny w sklepie Marmex. Dostępny jest on w poręcznych kształtach i w ciekawych wersjach kolorystycznych, m.in.: w połączeniu bieli z zielenią lub szarości.