Kiedy najlepiej pić wodę – podczas posiłków, przed czy po?

Total
0
Shares

Na wstępie należy podkreślić, że picie wody powinno być priorytetem, nawet wtedy kiedy nie jesteś szczególnie spragniony, ponieważ utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu przez cały dzień jest niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia.

Istnieje jednak wiele wątpliwości dotyczących tego, kiedy najlepiej pić wodę. W której części dnia spożywać zdecydowanie większe ilości wody? Czy robić to najlepiej w części dnia, w której zamierzasz zjeść posiłek? A może najlepiej pić wodę w trakcie jego spożywania, przed lub tuż po posiłku? Prawda jest taka, że jeśli pijesz w sposób niekontrolowany i w nadmiarze, żadna z tych trzech opcji nie będzie poprawna. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że picie wody tuż przed jedzeniem może okazać się pomocne dla osób, które są w trakcie odchudzania.

Woda przed jedzeniem

Woda ma zdolność zmniejszenia łaknienia, a więc picie wody tuż przed jedzeniem może nieco zaspokoić głód, a także ograniczyć niepokój związany ze spożywaniem nadmiernych ilości pożywienia. Faktem jest, że picie wody tuż przed posiłkami pomaga kontrolować ilość kalorii, które będziemy spożywać podczas jedzenia. Wszystko to może przyspieszyć proces odchudzania, a przede wszystkim uspokoić lęk przed jedzeniem, szczególnie wtedy kiedy jesteś na diecie niskokalorycznej. Dlatego picie wody przed jedzeniem jest idealnym wyborem, w sytuacji kiedy chcesz mieć kontrolę nad swoją dietą i nad tym, co jesz.

Woda podczas jedzenia

Podczas przeżuwania jedzenia w ślinie wytwarzany jest enzym zwany ptialiną, który wspomaga trawienie spożywanego pokarmu. Kiedy pijesz wodę w nadmiarze w czasie jedzenia posiłków, zmianie poprzez rozcieńczenie ulega stężenie tego enzymu, przez co jego funkcjonalność nie jest prawidłowa. Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie picie wody, w przypadku kiedy nie masz jedzenia w ustach ale również picie płynów w sposób kontrolowany. Nie trzeba rezygnować całkowicie z picia wody w czasie obiadu, ponieważ jej spożycie, jak już wcześniej zostało wspomniane, pomaga również kontrolować łaknienie.

Woda po jedzeniu

Podobnie jak w przypadku ptialiny, soki żołądkowe, powinny pozostać nierozcieńczone, wszystko po to aby pokarm rozpuścił się jak najlepiej. Dlatego też nie zaleca się picia nadmiernych ilości wody podczas procesu trawienia, właśnie po to aby uniknąć zmiany pH i nadmiernego rozcieńczania soków żołądkowych. Wielu specjalistów w dziedzinie dietetyki, zaleca picie wody dopiero po kilku godzinach od zjedzenia posiłku. Powodem tych zaleceń jest to, że soki trawienne muszą być utrzymywane w stanie nierozcieńczonym, aby pokarm był trawiony w najlepszy możliwy sposób, co pozwoli przetworzyć zjedzony pokarm na miazgę.