Jakie kierunki studiów licencjackich warto wybrać?

Total
0
Shares

Wybór kierunku studiów często wiąże się ze sporym stresem oraz niepewnością, czy podjęta decyzja na pewno jest dobra. Z tego względu, zanim wykonasz ostateczny krok i dopełnisz wszelkich formalności, dowiedz się, jakie kierunki przynoszą najwięcej korzyści, biorąc pod uwagę licencjacki tryb studiów (trwający zazwyczaj sześć semestrów, czyli trzy lata).

Ekonomia oraz finanse i rachunkowość

Jakiś czas temu pojawiła się krytyka zarówno ekonomii, jak i finansów i rachunkowości. Niektórzy uważali, że to kierunki studiów cieszące się zbyt dużą popularnością, a co za tym idzie – konkurencja na rynku pracy stała się przeszkodą wręcz nie do pokonania dla absolwentów. Czy faktycznie wybierając tego typu kierunki studiów, jesteśmy skazani na wręcz strukturalne bezrobocie?

Wątpliwości zostały tutaj bardzo szybko rozwiane. Zapotrzebowanie na specjalistów z dziedzin finansowych wcale się nie zmniejsza. Co więcej, firmy i przedsiębiorstwa wciąż poszukują nowych pracowników, którzy mogliby się pochwalić ukończeniem studiów z ekonomii. Na atrakcyjne warunki finansowe można liczyć już po zdobyciu tytułu licencjata, a doświadczenie w branży jest wręcz bezcenne – zwłaszcza z określonym sektorze gospodarki.

Filologia

Podobną popularnością jak ekonomia może pochwalić się filologia i co ciekawe, nie tylko polska, ale również zagraniczna. Mowa tu choćby o angielskiej i hiszpańskiej. Zainteresowanie tymi właśnie kierunkami studiów nie jest dziełem przypadku. Po pierwsze, to świetny wybór dla miłośników nauki o językach, ponieważ można poznać nawet najskrytsze tajemnice z tej dziedziny. Po drugie, po tym kierunku można spodziewać się niezwykle interesującej i rozwojowej pracy, która nieustannie powinna sprawiać sporo satysfakcji. I wcale nie mowa tu tylko o byciu tłumaczem – czekają na nas oferty w biurach podróży czy miejscach, gdzie będziemy mogli pochwalić się szeroką wiedzą o danym języku czy kulturze.

Stosunki międzynarodowe

W dobie rozwijających się korporacji coraz bardziej zaciera się granica między krajowym a zagranicznym rynkiem pracy. Z tego względu warto wybrać kierunek studiów o nazwie stosunki międzynarodowe. Przygotuje on do pracy w firmach, przedsiębiorstwach i instytucjach funkcjonujących w środowiskach wielokulturowych. Absolwent tego kierunku studiów nie będzie więc miał problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich, a nawet w państwach z innych kontynentów. Może również poszukać szczęście w polityce, w resortach zajmujących się dyplomacją.