Jaki parasol ogrodowy wybrać ?

Total
0
Shares

Upalne dni sprzyjają spędzaniu wolnych chwil w ogrodzie lub na tarasie. Gdy słońce sięga zenitu, często kryjemy się w cieniu parasoli ogrodowych. Oprócz ochrony przed słońcem często również chronią nas przed przelotnym deszczem i dodają dekoracyjnego wyglądu. Jaki parasol ogrodowy sprawdzi się najlepiej? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybór miejsca i wielkość parasola

Na samym początku powinniśmy zastanowić się, gdzie zamierzamy postawić nasz parasol. W zależności czy będzie to taras, ogród, czy balkon, będziemy dysponować inną ilością wolnego miejsca. To właśnie od powierzchni, jaką dysponujemy, będzie zależała wielkość parasola. Unikajmy sytuacji, gdy parasol podczas rozkładania lub składania będzie zahaczał o ściany, lub elementy wyposażenia.

Parasole przeznaczone do stosowania na balkonie powinny mieć średnicę nie większą niż 180-200 centymetrów. Ich głównym zadaniem jest ochrona przeciwsłoneczna. W ofercie parasoli przeznaczonych do ogrodu lub na taras mamy do wyboru więcej rozmiarów i modeli. Produkty te wyróżniają się również większą odpornością na czynniki atmosferyczne. Parasole ogrodowe i tarasowe najczęściej mają średnicę wynoszącą od 270 centymetrów do 300 centymetrów.

Kształt parasola

Jaki parasol wybrać

Kiedy decydujemy się na zakup parasola ogrodowego służącego do osłony stołu, najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny, prosty model parasola, którego średnica swobodnie osłoni całą powierzchnię stołu oraz ustawione przy nim krzesła. Jeśli w naszym ogrodzie lub na tarasie zlokalizowany jest zestaw mebli wypoczynkowych, lepszym rozwiązaniem będzie parasol łamany lub montowany do ściany. Unikniemy tym sposobem ustawiania parasola pomiędzy poszczególnymi meblami, co znacznie utrudnia komunikację oraz zaburza estetykę.

Osoby, które poszukują lekkiego, materiałowego zadaszenia, które osłoni ich taras lub ogród, z pewnością docenią osłony znane jako żagle. To rozwiązanie szczególnie polecane jest do dużych ogrodów, tworząc efektowne zadaszenie.

Coraz bardziej popularny są również proste parasole przeciwsłoneczne montowane przy leżakach, które są połączeniem żagla z tradycyjnym parasolem ogrodowym. Tego typu parasole mają wydłużony, wąski kształt, przez co umożliwiają zacienienie leżaka na całej długości. Tego typu parasole wyposażone są w system obrotowy w podstawie, który umożliwia swobodne ustawienie osłony w zależności od położenia słońca.

Rodzaj materiału

Parasol do ogrodu

Ważnym kryterium wyboru rozwiązania jest materiał, z którego wykonane jest pokrycie parasola. Jakość tkaniny parasola ogrodowego jest bardzo ważna, ponieważ to ona odpowiada za nasz komfort. Najlepiej sprawdzają się materiały, które nie przepuszczają światła ultrafioletowego. Warto wybrać tkaninę wodoodporną, która łatwo się czyści i nie płowieje w wyniku ekspozycji na słońce i inne warunki atmosferyczne. Materiały używane do produkcji rozwiązań ogrodowych, tarasowych lub balkonowych powinny być również wodoodporne, aby chronić mieszkańców przed deszczem.

Odpowiedni stojak

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych parasola jest stojak. Może być wykonany z dowolnego materiału np. plastiku, betonu, tworzyw sztucznych, metalu. Godna uwagi jest opcję metalową z betonowym obciążnikiem u podstawy. Tego typu rozwiązanie dzięki swojej dużej wadze sprawdza się bardzo dobrze nawet przy bardzo wietrznej pogodzie. Wśród stojaków do parasoli ogrodowych znajdują się również wersji przenośne. Zazwyczaj rozwiązywane są w formie wbitego w ziemię uchwytu, który bardzo dobrze chroni nas przed słońcem np. na plaży czy nad jeziorem. Wybierając stojak na parasol, zwróć uwagę na średnicę parasola. Im jest większy, tym stabilniejszy powinien być sam stojak. Nieprawidłowa regulacja podstawy może doprowadzić do tego, że bardzo często konstrukcja będzie się przewracać lub nawet ulegać zniszczeniu. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego stojaka.