Jak zapisać się na prawo jazdy?

Total
0
Shares

Pomimo tego, że nauka jazdy już od chwili, gdy po raz pierwszy o niej pomyślałeś, była dla ciebie źródłem sporego stresu, w końcu postanowiłeś sam do niej podejść i obiecałeś sobie, że tak łatwo się nie poddasz? W takim razie kuj żelazo póki gorące. Zanim jeszcze zmienisz zdanie, od razu zapisz się na prawo jazdy, by zostać postawionym przed faktem dokonanym. O zasadach związanych z prawidłowym zapisywaniem się na kurs mówi ustawa, którą ustanowiono w polskim prawie w 2013 roku. Możesz oczywiście sam sobie do niej zajrzeć. Z niej dowiesz się absolutnie wszystkiego, co jest ci teraz potrzebne.

Jeszcze przed zgłoszeniem się do szkoły jazdy wykonaj sobie podstawowe badania lekarskie. Lekarz musi po prostu sprawdzić, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do kierowania pojazdem, które mogą tyczyć się np. zaburzeń psychicznych albo poważniejszych zdiagnozowanych chorób. Jeżeli chcesz robić prawo jazdy na nieamatorskie pojazdy innych kategorii, najprawdopodobniej będziesz musiał też poddać się kilku dodatkowym badaniom. Sprawdź je przez Internet. Dzięki temu dobrze się do wszystkiego przygotujesz.

Teraz pora udać się do wydziału komunikacji, który wygeneruje dla ciebie twój indywidualny numer PKK – Profil Kandydata na Kierowcę. Aby uzyskać ten numer, musisz zaprezentować orzeczenie otrzymane od lekarza oraz jedno zdjęcie, które później pojawi się już w twoim prawie jazdy. Jeżeli chcesz załatwić formalności jak najszybciej, udaj się do urzędu zgodnego z twoim miejscem zameldowania. Na ogół cała procedura trwa jednak dwa dni. Po tym czasie odbierasz swój numer PKK i możesz od razu uzupełnić wniosek o wydanie ci prawa jazdy, które otrzymasz oczywiście dopiero wtedy, gdy przejdziesz przez egzaminy.

Sam ustalasz natomiast formę przygotowania do egzaminów. Oczywiście nauka jazdy jest obowiązkowa, ale nauka teoretyczna może odbyć się zarówno w stacjonarnej placówce, jak i chociażby na platformie e-learningowej, działającej w sposób zdalny.