Jak dbać o wycieraczki samochodowe?

Total
0
Shares

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobra widoczność podczas jazdy. O ile nikt nie ma wpływu na aktualną pogodę, o tyle nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadbać o jakość elementów swojego pojazdu. To szczególnie ważne w kontekście szyby przedniej, ponieważ ona umożliwia obserwację tego, co dzieje się na drodze. W tym celu kluczowe często okazują się wycieraczki samochodowe. Jak o nie zadbać, żeby mogły służyć jak najdłużej, przy okazji ograniczając koszty eksploatacji pojazdu? Przekonajmy się!

Regularne czyszczenie to podstawa

Mnóstwo kierowców usuwając zabrudzenia ze swoich samochodów, nie zwraca uwagi, bądź zapomina o wycieraczkach. To spory błąd, ponieważ ta czynność może bardzo pomóc w utrzymaniu wysokiej ich jakości i efektywności pracy.

Istotne jest nie tylko pozbycie się zalegającego brudu, ale również różnego rodzaju drobinek (na przykład piasku), a nawet małych kamyczków zalegających między mechanizmem wycieraczki a szybą przednią. Nie wykonując tej czynności, sprowadza się duże ryzyko, że podczas użycia nieoczyszczonych wycieraczek samochodowych uszkodzi się przednią szybę (mowa między innymi o głębokich zarysowaniach), a koszt jej wymiany nie należy do najniższych.

Szczególna dbałość w okresie zimowym

Największą uwagę w kwestii dbania o wycieraczki samochodowe należy przywiązywać w okresie zimowym. Wiadomo, że o tej porze roku powszechne jest występowania temperatury poniżej zera. To powoduje, że zamarzają nie tylko szyby, ale również wycieraczki. Warto więc przy szczególnie dużych mrozach zabezpieczyć je folią albo specjalnymi akcesoriami dedykowanymi specjalnie dla nich. W razie, gdyby jednak przymarzły do szyby, nie należy ich odrywać na siłę, tylko użyć płynu odmrażającego i cierpliwie poczekać.

Odpowiednie użytkowanie

Nie sposób jeszcze nie wspomnieć o prawidłowym sposobie użytkowania wycieraczek samochodowych. Nie należy wprawiać ich w ruch „na sucho”, ponieważ można je poważnie uszkodzić. Jeśli nie ma deszczu, a chcemy przetrzeć szyby – skorzystajmy ze spryskiwaczy. Tym bardziej że istnieje wówczas również ryzyko zarysowania szyby, a z taką sytuacją nie da się poradzić poprzez domowe sposoby. Zwracaj również uwagę, czy pióra wycieraczek zostawiają po sobie ślady. Jeżeli tak, to poważny znak, że prawdopodobnie potrzebna będzie ich wymiana. Wiadomo bowiem, że nie powinno się zbyt długo korzystać z tych samych wycieraczek samochodowych – powinno się je wymieniać raz na sezon, a już na pewno nie rzadziej niż raz na rok.