leasing

Czym różni się leasing operacyjny od finansowego?

Total
0
Shares

W teorii wyróżnić można kilka rodzajów leasingu, jednak najczęściej mówi się o leasingu finansowym oraz operacyjnym. Różnica pomiędzy nimi polega głównie na podziale praw i obowiązków pomiędzy leasingodawcę, a leasingobiorcę. Czym dokładnie jest leasing finansowy, a czym operacyjny?

Na czym polega leasing operacyjny i finansowy?

Leasing operacyjny zakłada, że po okresie obowiązywania umowy, sprzęt, maszyna bądź urządzenie pozostaje własnością leasingodawcy. W praktyce przypomina on nieco dzierżawę, bowiem leasingobiorca ma prawo korzystać z przedmiotu umowy przez określony czas, jednak nie staje się on jego własnością. Warto mieć na uwadze, że amortyzację w okresie obowiązywania umowy nalicza leasingodawca. Tymczasem idea leasingu finansowego zakłada, że przedmiot umowy po okresie jej obowiązywania przechodzi na własność leasingobiorcy. Bardzo często założenie to jest czymś uwarunkowane, na przykład dokonaniem jednorazowej płatności na rzecz leasingodawcy na koniec okresu umowy. W rzeczywistości leasing finansowy przypomina więc zakup na raty. Często leasingodawcy wymagają wkładu własnego, zatem część kosztów leasingobiorca musi pokryć z góry.

Który rodzaj leasingu warto wybrać?

Wybór odpowiedniej oferty leasingu nie dosyć złożonym zadaniem, jednak w pierwszej kolejności należy zastanowić się, który leasing będzie korzystniejszy – finansowy czy operacyjny. Jak nietrudno zauważyć, leasing operacyjny sprawdzi się głównie w przypadku osób, które nie chcą nabywać danego przedmiotu na stałe. Bardzo często są to właściciele dużych firm, które podążają za nowościami technicznymi oraz trendami rynkowymi. Częste wymiany pojazdów, maszyn czy sprzętu elektronicznego sprawiają, że leasing operacyjny staje się dla nich o wiele lepszym rozwiązaniem. Co więcej, ten rodzaj leasingu pozwala przenieść ryzyko na leasingodawcę. Tymczasem leasing finansowy będzie dobrym wyborem dla tych, którzy chcieliby nabyć dany przedmiot na własność, jednak nie posiadają wystarczających środków pieniężnych. Zarówno w leasing finansowy, jak i operacyjny można wziąć samochody, maszyny produkcyjne, urządzenia elektroniczne czy nieruchomości.