agent nieruchomości

Czy warto dziś zostać agentem nieruchomości?

Total
0
Shares

Skończyłeś szkołę, zastanawiasz się co dalej, ale zawsze w głębi duszy interesował Cię rynek nieruchomości? Oglądałeś Selling Sunset i chcesz odnosić takie sukcesy jak dziewczyny z serialu? A może chcesz się przebranżowić i postanowiłeś wkroczyć w świat agentów nieruchomości? Ten artykuł z pewnością naświetli Ci sprawę i może wpłynie na Twoją decyzję!

Spis treści:

 1. Jaki jest zakres obowiązków agenta nieruchomości?
 2. Co zrobić żeby wyróżniać się na rynku?
 3. Czy warto zostać agentem nieruchomości?

Jaki jest zakres obowiązków agenta nieruchomości?

Praca w agencjach nieruchomości może różnić się w zależności od konstrukcji podpisanej umowy. W jednej agencji możesz mieć więcej spraw na głowie niż w drugiej. 

 • Pierwszym etapem każdego zlecenia jest sprawdzenie stanu prawnego lokalu oraz ocena stanu technicznego, czyli przyjęcie nieruchomości. 
 • Realne oszacowanie wartości nieruchomości biorąc pod uwagę sytuację rynkową i trendy, zestawienie zalet i wad.
 • Sesja zdjęciowa, czyli jeden z najważniejszych elementów promocji lokalu. Profesjonalnie wykonane zdjęcia to klucz do zainteresowania większej grupy potencjalnym kupców, co równa się z większą szansą na sprzedaż. 
 • Home Staging. Jest to dopracowanie wnętrza w taki sposób, aby było jak najatrakcyjniejsze dla klienta
 • Mile widziane jest przygotowanie materiału wideo lub wirtualnego oprowadzania, jest to wyjątkowo zachęcające dla zainteresowanych. 
 • Dbanie o sferę marketingową czyli reklama nieruchomości.
 • Aranżowanie spotkań z klientami, prezentacja lokalu oraz omówienie kwestii prawnych.
 • Sfinalizowanie sprzedaży/wynajmu lokalu, przygotowanie umowy i potrzebnych dokumentów, pomoc w realizacji rozliczenia.

Co zrobić, żeby wyróżniać się na rynku?

Absolutną podstawą wszelkich rozważań są kompetencje, czyli nabyta przez nas wiedza. Obecnie klienci są co do nas zdecydowanie bardziej wymagający i zwracają uwagę na więcej aspektów przed podjęciem decyzji. Warto posiadać w swoim CV dokumenty takie jak kurs pośrednika nieruchomości, kurs agenta nieruchomości, bądź też inne kursy nieruchomości które pomogą nam zdobyć wymarzoną pracę. 

Wiedza o lokalnym rynku to kolejna ważna kwestia której nie możesz przeoczyć. Nie chodzi tutaj tylko o znajomość widełek cenowych, ale także znajomość okolicy i jej mieszkańców, kwestii bezpieczeństwa oraz potencjalnych problemów danego miejsca. 

Oczywistym punktem jest kultura osobista agenta oraz jego zdolności interpersonalne. Poza obrotem nieruchomościami musisz znać techniki negocjacji, prowadzenia dialogu. Kluczowymi cechami jest tutaj przede wszystkim cierpliwość, asertywność, komunikatywność oraz zdolność słuchania obu stron. 

Osobiste podejście do klienta i szczerość w relacji z nim to coś, co nadal nie jest normą na rynku nieruchomości, a jest czymś, czym możesz niezwykle zaplusować na każdej płaszczyźnie.

Czy warto zostać agentem nieruchomości?

Praca agenta nieruchomości to bardzo wymagająca praca, ze względu na szeroki zakres umiejętności, które pośrednik powinien posiadać. Możesz być za to pewien, że w tym zawodzie nie ma mowy o monotonii. Większość czasu pracy spędzisz w terenie pracując nad najróżniejszymi zleceniami. Praca agenta zazwyczaj nie ma ściśle określonych godzin pracy, dlatego możesz liczyć na dużą swobodę. W ciągu jednego dnia możesz wcielić się w rolę marketingowca, negocjatora, sprzedawcy, prezentera czy też menedżera co umówmy się, jest bardzo emocjonujące! Jeżeli włożysz w swoją pracę serce, szybko zaczniesz zauważać, że zwraca się to z nawiązką! My uważamy, że warto, a Ty?