Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Ze zdrowego stylu życia nie rezygnują nawet ci, którzy mogą pochwalić się nienaganną sylwetką. W konsekwencji zachodzących zmian coraz większy prestiż zyskuje zawód dietetyka, a współpracę ze specjalistą po studiach chętnie podejmują nie tylko osoby prywatne.
Dietetyka – studia wielu możliwości
Dietetyka jako dziedzina nauki, koncentruje się na racjonalnych sposobach odżywiania, uwzględniających potrzeby konkretnego organizmu. Całościowe podejście do pacjenta pozwala komponować plany żywieniowe, dedykowane osobom zdrowym i zmagającym się ze schorzeniami o różnym charakterze. Podejmując studia na kierunku dietetyka, zdobędziesz wymagane kwalifikacje. Powodów, dla których warto wybrać właśnie tę ścieżkę kariery, jest jednak więcej.
1. Absolwenci studiów I i II stopnia na kierunku dietetyka są uprawnieni do tytułowania się dietetykiem. Takich uprawnień nie gwarantują studia podyplomowe i szkolenia z zakresu dietetyki – mimo że pozwalają na otwarcie działalności gospodarczej i udzielanie porad w charakterze doradcy żywieniowego.
2. Studia na kierunku dietetyka, na nieszczęście społeczeństwa, są przyszłościowe. Problem nadwagi i otyłości zaczyna dotyczyć coraz większej liczby osób w różnym wieku, a nieleczony prowadzi do wielu, najczęściej niebezpiecznych chorób. Wniosek nasuwa się sam – jeżeli sytuacja się nie zmieni, w niedalekiej przyszłości wykwalifikowani dietetycy będą dosłownie – rozchwytywani.
3. Ukończenie studiów na kierunku dietetyka umożliwia podjęcie pracy o różnym charakterze. Wyższe wykształcenie kierunkowe przyda się w laboratoriach, publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia, gabinetach prywatnych, a także – zakładach produkcji żywności, organizacjach sportowych oraz instytucjach poradnictwa żywieniowego.
4. Absolwenci studiów z zakresu dietetyki mają szansę na ciągły rozwój. Wykształcenie wyższe mogą uzupełniać studia podyplomowe, szkolenia i kursy. Dietetyk, po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji, może równocześnie wykonywać zawód trenera personalnego, oferując pacjentom kompleksowe wsparcie.
Zawód dla ludzi z pasją
W zawodzie dietetyka najlepiej odnajdują się ci, których pasjonuje zdrowy styl życia. Nie bez znaczenia są również konkretne cechy charakteru – umiejętność nawiązywania relacji opartych na zaufaniu, empatia i konsekwencja w działaniu. Zwłaszcza, że studia na kierunku dietetyka wymagają systematycznej nauki i zdobywania dodatkowej wiedzy, również po uzyskaniu tytułu magistra.